رفتن به محتوای اصلی
۱۱ نکته برای نوشتن عنوان و تیترهای فوق العاده

۱۱ نکته برای نوشتن عنوان و تیترهای فوق العاده

یکی از اولین سوالاتی که موقع نوشتن عنوان به ذهنمان می رسد این است که چطور می‌توانیم محتویات یک مطلب را فقط در چند کلمه خلاصه کنیم؟ پاسخ به این سوال بسیار مهم است چراکه عنوان اولین قسمت از مطلب شماست که مخاطب را درگیر می‌کند و اگر شما بتوانید به خوبی توجه او را جلب کنید مشتاق به مطالعه ادامه متن شما خواهد شد.

شما هم از آن دسته افرادی هستید که به سختی برای مطالب تیتر می‌نویسید؟ با رعایت این ۱۱ نکته می‌توانید از این به بعد عناوین فوق العاده ای را خلق کنید:

۱- حداقل ۱۰ عنوان متفاوت برای هر مطلب بنویسید!

ممکن است این تعداد به نظرتان زیاد باشد، اما همیشه یادتان باشد هرچه بیشتر بنویسید خلاقیتتان افزایش پیدا می‌کند. معمولا اولیت تیتری که می‌نویسید خیلی ساده است و جذابیت لازم را ندارد. هرچه بیشتر تمرین کنید و بنویسید متوجه می شوید که می‌توانید عناوین بهتری ایجاد کنید.

۲- بازخورد دیگران نسبت به عناوین را بررسی کنید

سعی کنید زمانی که عناوین خود را تهیه کردید، لیست خود را به تعدادی از افرادی که می‌شناسید نشان دهید و از آنها بخواهید نظر خودشان را اعلام کنند. بدین صورت شما نظر افراد و سلایق مختلف در مورد نوشتن عنوان های خود را می‌توانید تحلیل و بررسی کنید و با جمع بندی آنها راحت تر عنوان نهایی را انتخاب کنید.

۳- از عناوین کوتاه استفاده کنید

بهتر است از عناوینی حداکثر با ۵۵ کارکتر استفاده کنید، چرا که در صورت طولانی تر بودن عنوان، بازدید شما توسط موتورهای جستجوگر کاهش خواهد یافت. پس اگر می‌خواهید از طریق گوگل هم دیده شوید سعی کنید از زیاده گویی در تیتر مطلب بپرهیزید!

۴- روی کلمات کلیدی مطلب تمرکز کنید

در ادامه ی نکته قبلی، برای بیشتر دیده شدن در گوگل سعی کنید حتما از کلمات کلیدی مطلب خود در عنوان استفاده کنید. حتی اگر نمی‌توانید در ابتدای جمله از کلمه کلیدی استفاده کنید می‌توانید آن را در انتهای عنوان خود به کار ببرید.

۵- ابتدا و انتهای جمله; نقطه اوج یک عنوان قوی

اکثر بازدیدکنندگان به ۳ کلمه ابتدا و ۳ کلمه انتهای تیتر مطلب بیشتر دقت می‌کنند، به همین دلیل سعی کنید از کلمات کلیدی و تاکیدی خود در این جایگاه ها استفاده نمایید.

۶- هرگز در عنوان وعده دروغ ندهید!

تا به حال مطالبی که تیترهای دروغین دارند را دیده اید؟ در این مدل عناوین سعی می‌شود به مخاطب قولی داده شود که در عمل امکان پذیر نیست و فرد با مطالعه آن مطلب به نتیجه ی وعده داده شده نخواهد رسید. با مخاطبان خود صادق باشید تا بتوانید اعتماد آنها را جلب نمایید و آنها را تبدیل به پای ثابت سایت خود کنید.

۷- با عنوان جلب توجه کنید; اما نه به هر قیمتی!

هدف از نوشتن عنوان مطلب این است که توجه مخاطبان خود را جلب کنید، اما نباید در این کار زیاده روی و از الفاظ نامناسب استفاده کنید. قبل از بکار بردن این نکته دقت داشته باشید که مطلب درباره چه حوزه ایست و تعادل را حفظ نمایید.

۸- معجزه اعداد در یک عنوان خوب

تجربیات ثابت کرده اند عناوینی که شامل اعداد هستند به مراتب بیشتر از عناوینی که فقط شامل کلمات هستند مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرند. اما به یک نکته دقت داشته باشید، در حال حاضر خیلی از افرادی که تولید محتوا می کنند از این تکنیک استفاده می‌کنند، سعی کنید برای متمایز بودن، در جای صحیح از اعداد استفاده کنید، نه همیشه!

۹- خواننده مطلب را مستقیما مورد خطاب قرار دهید

سعی کنید از واژه هایی مثل “شما”، “ما”، “برای شما” و … در عناوین خود استفاده کنید. با این کار مخاطب با شما احساس راحتی می‌کند و فکر می کند این مطلب بصورت اختصاصی برای او نوشته شده و بیشتر راغب می‌شود ادامه مطلب را مطالعه کند.

۱۰- عنوان “چگونه…” همیشه محبوب است!

بسیاری از افراد در طول شبانه روز برای “چگونگی” انجام کارهای مختلف از موتورهای جستجو کمک می‌گیرند. زمانی که شما مطلبی با این عنوان تهیه می‌کنید قطعا نرخ بازدیدتان افزایش خواهد یافت، چراکه تعداد زیادی از افراد برای استفاده از راهنمایی شما به مطلبتان مراجعه خواهند کرد.

۱۱- از جملات سوالی برای جلب توجه استفاده کنید

با پرسیدن سوال در تیتر می‌توانید جرقه ای در مغز مخاطب ایجاد کنید که باعث می‌شود مشتاق به مطالعه ادامه مطلب شما شود. هرچه این سوال دقیق تر باشد میزان جذابیت آن نیز افزایش خواهد یافت! اگر نوشتن جملات سوالی برایتان دشوار است، ابتدا یه جمله خبری درمورد مطلب بنویسید و سپس سعی کنید را واژه های مختلف آنرا سوالی کنید.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. در مطالب بعدی به آموزش های بیشتری در خصوص عنوان نویسی خواهیم پرداخت.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا